האם ריסוס במוצרים ביתיים מהווה תחליף למדביר מקצועי?

מוצרים ביתיים שאמורים להרחיק, לצמצם או להרוג מזיקים אינם מהווים תחליף לנוכחות של מדביר מקצועי. חומרי ההדברה הנמכרים לציבור הרחב מכילים רעלים הפוגעים גם ביצורים שאין כוונה להדבירם. המשמעות המיידית היא הפרה טוטאלית של האיזון האקולוגי, תוך יצירת נזקים בלתי הפיכים לסביבה, לצמחים ולשאר הגורמים המאפשרים את חיינו. מוצרי ריסוס עשויים לשמש את המדביר עבור מגוון הדברות, ביניהן: הדברת נמלים, הדברת פשפשים, פרעושים, תיקנים ועוד חרקים ומזיקים רבים. 
מוצרי ריסוס ביתיים שמים את המחיר בראש סדר העדיפויות ורובם מיוצרים ללא פיקוח מתאים. החומרים מיובאים לישראל על ידי גורמים מפוקפקים, הרבה מהם לא עומדים בדרישות של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה והשימוש בהם אינו מפוקח. מעבר לכך, ריסוס במוצרים ביתיים מסכן ילדים, תינוקות וחיות מחמד. רוב בעלי הבתים לא יודעים היכן, מתי ואיך לרסס את הבית ולכן הם נוטלים על עצמם סיכון מיותר. אפילו הנוכחות של מוצרי הריסוס לבדם מהווה סיכון: הם נגישים עבור ילדים קטנים, עלולים להתלקח עקב חוסר תשומת לב ודורשים אחסנה בתנאים מיוחדים.


ההיבט המקצועי של ריסוס במוצרים ביתיים


בדיקת התועלת של מוצרים ביתיים בתור תחליף למדביר מקצועי אינה משאירה מקום לספק. ריסוס ביתי נעשה בסופו של דבר רק עם תכשירי הדברה אותם ניתן לרכוש בחנויות, אך האפקטיביות היא מינימאלית. השוואה בין חומרים אלו לבין הריסוס של חברות הדברה מגלה פערים עצומים בעמידות וחסינות. בעוד הריסוס של חברת הדברה ממשיך להרחיק מזיקים במשך חצי שנה עד שנה מיום ההדברה, מוצרים ביתיים מתפוגגים בתוך ימים ספורים.


בנוסף, חומרי ריסוס של חברת הדברה חסינים במידה מסוימת בפני מים ולכן ניתן לנקות ולשטוף את האיזור המרוסס כבר אחרי זמן קצר. התכשירים הנמכרים בחנויות "עשה זאת בעצמך" אינם מגלים עמידות כזו ואפילו לא מתקרבים לסך הביצועים של החומרים המקצועיים.


מתי כדאי בכל זאת להשתמש במוצרים ביתיים?


על אף כל האמור לעיל, יש מקרים בהם כדאי בכל זאת לנסות ולהשתמש במוצרי ריסוס ביתיים. הסיטואציה העיקרית היא לאחר חשיפה בלתי צפויה למזיקים כגון יתושים, מקקים ונמלים. ריסוס של מזיקים אלו נותן מענה מיידית אך אינו רלוונטית למיגור של מקור התופעה. הריסוס יכול להתאים גם בעת יציאה מהבית, במהלך עונות מעבר או כאשר קיים מטרד מסוים התופס תאוצה במהירות.


רצוי לבצע את הריסוס במוצרים ביתיים תוך הקפדה על הוראות השימוש המופיעות על גבי האריזה. אין להקל ראש בסכנה הנשקפת למי שמשתמש במוצרים אלו ללא הכוונה מראש. כדאי להשוות בין המוצרים על בסיס נתוני היצרן, לקרוא את המפרט שלהם במלואו ולהבין עבור אילו סוגים של מזיקים הם מתאימים.


סביבה נטולת מזיקים עם יהודה הדברות


חברה כמו יהודה הדברות יכולה למנוע מכם את הצורך בשימוש במוצרים ביתיים, יקרים ולא יעילים. החברה עוסקת כבר שנים רבות בתחום ההדברות ומתמחה בהצעות שירות אטרקטיביות עבור לקוחות פרטיים. נציגי החברה ישמחו להגיע אליכם בהקדם על מנת לזהות את מקור המזיקים, להגיב בהתאם ולהשתמש באמצעים חדישים ומשוכללים של הדברה ירוקה לשיפור איכות החיים. אם נמאס לכם לחיות לצד חרקים ומזיקים ואתם כבר לא יודעים באיזה מוצר להשתמש, עזבו הכל וחייגו בהקדם לנציגי יהודה הדברות.