אודות הדברה בחקלאות

מחפש מידע אודות הדברה בחקלאות?
יהודה הדברות - מגוון שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים החל מהדברת עכברים ועד הדברת טרמיטים.
1800-280-230
עוד באתר מידע אודות הדברה בחקלאות, סוגי מזיקים ושיטות הדברה, קריאה מהנה!הדברה ירוקה בחקלאות - יהודה הדברות
 

הכל אודות שיטות הדברה בחקלאות

 

עבור האדם הממוצע, המילה "הדברה" מתייחסת לפעולות הננקטות במטרה להיפטר ממזיקים שמטרידים את שלוותו בביתו, מזיקים כדוגמת עכברים תיקנים נמלים יתושים ועוד.
אולם עבור החקלאי הממוצע, הדברה היא חלק בלתי נפרד מהבטחת פרנסתו.ללא הדברה מזיקים שונים יפגעו ביבוליו ומקור הכנסתו יפגע אנושות.
 

ביצוע הדברה בחקלאות היא הכרח המציאות

 

וזאת כל חקלאי פיקח יודע !
ישנם לא מעט מזיקים הפוגעים קשות ביבולים החקלאיים: החל מנגיפים, עובש ופטריות, וכלה בחרקים ואף יונקים ועופות.
החרקים המזיקים ביותר ליבולים הם זבוב הים התיכון וזבוב הזית, זחלי פרפרים שונים, חיפושיות וכנימות רבות. עם היונקים המזיקים נמנים עטלף הפרי המצוי, חזיר הבר, מכרסמים כמו נברן השדה, חולדות ועכברים.
ומבין העופות המזיקים בולטים הזרזיר והבולבול.

נוכח אינספור המזיקים הפוגעים ביבולי האדמה, העץ והשדה, נאלץ האדם לפתח שיטות הדברה שונות, שיאפשרו לו להיפטר מהמזיקים ולשמור על איכות תוצרתו החקלאית.
 

שירותי הדברה בחקלאות - במלחמה כמו במלחמה

 

מלחמתו של האדם במזיקים מתנהלת בשיטות הדברה שונות, כשהבולטת שבהם היא ההדברה הכימית. במסגרת הדברה זו נעשה שימוש ברעלים שממיתים את המזיקים. את הרעלים הללו ניתן להטמין במחילות של מכרסמים או לרסס מעל שדות חקלאיים באמצעות מטוס ריסוס (כפי שמתבצע בהדברה של שטחים הנגועים בכנימות). אולם במלחמה כמו במלחמה, גם כאן התברר ששני הצדדים מפסידים. כי האדם אולי הצליח להיפטר מהמזיקים, אך בו בזמן התברר שחומרי ההדברה שבהם השתמש פגעו גם בבעלי חיים ובצמחים אחרים. זאת ועוד, מינים שונים של בע"ח שהיו ניזונים מהמזיקים שהודברו, נכחדו כמעט לחלוטין בגלל השימוש בהדברה כימית. אך מעל לכל, התברר כי לחומרי ההדברה הכימיים יש השפעה מזיקה גם על בני האדם.
לאור המודעות הגוברת לסכנות האפשרויות שבהדברה כימית לא מבוקרת, מדינות רבות חוקקו חוקים האוסרים את השימוש בחומרי הדברה מסוכנים. כך למשל הדי.די.טי, ששימש כחומר הדברה נגד זחלי יתושי האנופלס, המעבירים את מחלת המלריה, נאסר לשימוש במדינות רבות בעולם. וכך, לאט לאט החלה ההדברה הירוקה לתפוס את מקומה כהדברה בריאה ובטוחה שהיעילות שלה לאוו דווקא פחותה מזו של ההדברה הכימית, המסוכנת. וכמו שכולנו למדנו לקנות רק פירות וירקות אורגניים שלא רוססו בחומרי הדברה מסוכנים, כך ראוי שנדע שלא לרכוש דבר שיכנס לקיבתינו, אלא אם וידאנו שאכן, מדובר ברכיבים שלא רוססו (אם מדובר בתוספי מזון, אבקות מרק, לחמים או אפילו קינוחי גלידה).
 

הדברה בחקלאות באמצעות שיטות ביולוגיות – כי לטבע יש חוקים משלו

 

במקביל לאיסור השימוש בחומרי הדברה כימיים, פיתח האדם שיטות הדברה ביולוגיות, במסגרתן הוא מנצל בעלי חיים אחרים כדי להשמידם. לדוגמא: אם כנימה מסוימת גורמת נזק ליבול חקלאי, ניתן להדבירה באמצעות "הצפת" שדות הגידול בצרעות שמטילות את ביציהן בתוך הכנימות.הרימות שבוקעות מביצי הצרעה ניזונות מהכנימות ומדבירות אותן. זוהי שיטת הדברה שגם נפטרת מהמזיקים וגם לא פוגעת בסביבה.דוגמא נוספת להדברה ביולוגית מתבססת על ניצול מאפיינים באורח החיים של המזיקים ותכונות פיסיולוגיות שלו. לדוגמא: אפשר לפגוע בהתרבות אוכלוסיית מזיקים מסוימת אם משחררים בשטח שנפגע על ידי מזיק זה המוני זכרים מעוקרים של אותו זן.
זכרים אלו לא יוכלו להפרות את הנקבות, ואלו יטילו ביצים בלתי מופרות, שמהן לא יתפתח דור חדש של מזיקים. לסיכום, אין ספק שההדברה היא כלי חיוני לחקלאות. אולם כדי להבטיח שלא נצא נשכרים מכיוון אחד, אך מופסדים מן הכיוון השני, עלינו להקפיד ולהשתמש בשיטות הדברה שלא יפגעו בטבע ובוודאי שלו בנו.
לפרטים נוספים אודות הדברה בחקלאות אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם יהודה הדברות.