טיפול בעקיצות יתושים

עקיצת יתוש היא מכה הפוקדת כמעט כל תושב במדינתנו בעלת מזג האוויר הטרופי, במיוחד בתקופת הקיץ. שלא כמו נשיכת עכבר שהיא אינה נפוצה, העקיצות מתרחשות כמעט בכל מקום והן מטרידות ומציקות ומגרדות לאורך ימים רבים לאחר העקיצה. לעיתים, אם לא מקפידים על טיפול נכון והולם, העקיצה אף עלולה להזדהם ולהפוך למטרד רציני ואמיתי שיצריך טיפול אנטיביוטי. אמנם אין דרך אמיתית להימנע לחלוטין מן המטרד הקיצי הזה (הפוקד אותנו לעיתים אף בעונות המעבר) אך ישנן לא מעט דרכים להפחית את החשיפה ולהקל על התחושה הלא נעימה המגיעה לאחר מכן כמו משחות או קרמים נגד יתושים, כיסוי טוב של הגוף, הפעלת מיזוג או מאוורר ועוד. הדברות רבות עשויות למנוע מראש את העקיצות השונות אשר עשויות להופיע כתוצאה מהימצאות מזיקים בעלי יכולות עקיצה. בין ההדברות הרלוונטיות למינעת מקרים אלה: הדברת יתושים, הדברת פשפשים, הדברת עכבישים, הדברת עקרבים ועוד. 

 

מיגון הבית מפני מזיקים

 

כאמור, לא ניתן להימנע מעקיצות לחלוטין. לעיתים אנו הולכים לישון בחדר אטום וסגור, וקמים בבוקר עקוצים בכל הגוף מבלי להבין כיצד. למרות זאת יש דרכים למזער את החשיפה. ראשית, בדקו את כל הרשתות בביתכם. במידה ויש חור, אפילו הקטן ביותר, מומלץ להחליף את הרשתות ולוודא שהן לא בלויות וערוכות לקיץ. את הרשתות ניתן להחליף לבד או להזמין איש מקצוע שיעשה זאת, וכמובן שעדיף לבצע את ההחלפה בעונת האביב. כמו כן, תוכלו לרכוש מתקנים המתחברים לשקע החשמל ומפיצים ריח הדוחה את היתוש מלהתקרב אליכם ולעקוץ אתכם במהלך היום או הלילה. דבר נוסף המרתיע את המזיקים הוא קור, לכן אם תפעילו מזגן או מאורר בעוצמה גבוהה יחסית, תוכלו לדעת שרוב הסיכויים שהיתושים לא יתקרבו אליכם בכלל במהלך השינה. האופציה המומלצת והעדיפה היא הזמנת חברת שתטפל מזיק זה, יהודה הדברות חברה בעלת רקע מקצועי לא רק תטפל בנגע המזיק, היא תדאג שהוא ימוגר ויסולק באופן שלא יציק ויזיק לכם.

 

הרגעה ראשונית של העקיצה

 

גם אם עשיתם את מיטב יכולתם כדי להגן על עצמכם, רוב הסיכויים שבשלב כזה או אחר אכן תעקצו על ידי יתוש (או למעשה- יתושה, שכן הנקבה היא זו שעוקצת). במידה וקרה הדבר יש מספר דברים שתוכלו לעשות. ראשית, משחו משחת "פניסטיל" על האזור. משחה זו אמורה להרגיע את הגרד מידית ולהקל על הכאב. בגזרת תרופות הסבתא מוצעות לכם האופציות של מריחת דבש על האזור, הנחת חומץ, מריחת קליפת בננה, ואפילו עלים ירוקים הנמרחים על האזור (כמו בזיליקום, עלי נענע או עלי מנטה). עוד יכולים לסייע למצב הם דברים המסייעים לרוב בכוויות שמש כמו קירור המקום על ידי קובית קרח, או אפילו מריחת משחת אלוורה מרגיעה.

 

טיפול לטווח ארוך

 

הטיפ החשוב ביותר הוא לא לגרום נזק נוסף. כאשר נעקצים העור כבר פצוע ורגיש, והדבר החשוב ביותר הוא לא לזהם אותו עוד יותר. הדרך העדיפה ביותר היא לא לגרד את הפצע כלל, אך ברור שקשה לעמוד בזה כאשר הפצע מגרד ומציק. לכן, אם כבר מגרדים, הקפידו לגרד בידיים ובציפורניים נקיות. הלכלוך תחת הציפורניים יכול לחדור אל העור הפצוע ולגרום לזיהום לא נעים ואף מסוכן לעיתים. גרדו בעדינות עם ידיים נקיות או אפילו עם מטלית לחה ולא עם היד החשופה. בנוסף, תוכלו לטבול באמבטיה המכילה אבקת סודה לשתייה. הסודה מאזנת את החומציות שבעור ועוזרת לגוף להחלים מהר יותר ובצורה טובה יותר.


אם כבר נעקצתם או שרק ראיתם את היתוש הראשון, חשוב שתפנו לחברת יהודה הדברות על מנת שתיתן לכם פתרון מיידי ובטוח לזמזומים ולהצקות של היתושים המטרידים על מנת שיהיה לכם יום ולילה שקטים בלי עקיצות ובלי גירודים.