יתוש הנמר האסייתי

מהו אותו יתוש הנמר אסייתי אימתני ומה הסכנות שהוא מביא איתו

 

יתוש הנמר האסיאתי (או בשמו המדעי: Aedes Stegomyia albopictus) או בשמו העממי אדס מפוספס  (או יתוש הטיגריס בלשון הילדים) הוא יתוש טורדן במיוחד שנמצא בישראל בעיקר באזור נהריה, כברי,  מצפה אבירים, חדרה, הרצליה, רמת השרון, הוד השרון, כפר סבא, אזור בן שמן, כפר שמריהו, מבוא מודיעים ואיזור מצליח. 

 

מקורו בדרום מזרח אסיה אך כיום הוא נפוץ בארצות רבות והוא חדר לאירופה בשנות ה-70, באלבניה והמשיך להתפשט לכל רחבי הגלובוס:  ארצות הברית (מאז 1985), איטליה  (מאז 1990, ב2007 גרם שם להתפרצות של צ'יקונגוניה),  ניגריה וישראל (מאז 2002), ניו זילנד, קנדה, ספרד וארצות רבות.


הדברת יתוש הנמר האסייתי - יהודה הדברות
 

יתוש שעוקץ באור יום?

 

מלבד היות העקיצות של היתוש טרדה אמיתי במהלך היום (כן, הוא עוקץ גם ביום שמש ולא מחכה בלילה) לכל מי שרק יוצא נתקל בו  (ואם אין לכם רשת צפופה על החלונות, הם יאכלו אתכם בלילה, בעודכם במיטה שלכם, תשקלו לקנות כילה כאילו ישנתם בהודו) היתוש הזה ידוע גם כמעביר מחלות.
באסיה, באפריקה ובאמריקה בדומה להפצת מגיפות על ידי חולדות, יתוש הנמר האסיאתי הוא אחד מהגורמים להתפשטות קדחת הנילוס המערבי (וירוס קטלני הגורם לדלקת במוח), דנגי פיבר ("מחלה עירונית" טרופית-נגיפית) ולמחלת התשישות צ'יקונגוניה (לה אין חיסון ואפשר להתגונן רק בעזרת מניעה.
 

יתושים וגלגלים
 

היתוש נפוץ במיוחד באזורים הטרופיים בגלל מי הגשמים שנאגרים בחללים שבעצים אבל יתוש הנמר מתרבה מעולה גם בחללים מעשי ידי אדם מסוגים שונים, כגון: עציצים,אגרטלים וצמיגים שנשכחים בחוץ, מתמלאים במי גשמים ומשמשים כקרקע פורייה להטלת ביצים מהם יבקעו אלפי יתושים.
היתושים הבוגרים ניתנים לזיהוי בקלות כיוון שגופם השחור מפוספס בקווים לבנים לבן, בייחוד על הרגליים ועל החזה כמו לנמר בנגלי (ומכאן שם היתוש).
מצחיק לגלות שיתוש מעצבן שכזה שורד לא יותר משבוע, מקסימום שבועיים, בקיץ הארץ ישראלי הקשוח.
 

הדברת יתוש הנמר בישראל מבוצעת באופן משולב: מניעה וטיפול.

 

כמו כל דבר, דבר ראשון יש למנוע את הצרה עוד לפני שהיא התחילה, וכאן, אם תפעלו נכון, אתם יכולים לחסוך לעצמכם ביקור של מדביר.
לא להשקות יותר מידי את הגינה, מלבד זה שישראל מתייבשת, מים שיצטברו בתחתיות עציצים, דליים וחביות יכול לגרום לכם להתחרט על הצמחים ולהתגרד אנושות, שבועות ספורים בלבד אחרי.
כך גם ראוי לבדוק אם יש סתימות ונזילות על הגג (כולל המרזב, חריצים לצידי דודי שמש שלתוכם מטפטפים מים מהצנרת וכו'), לבדוק שאין שום אגרטל בבית שיתוש יכול להגיע אליו ולהטיל במימיו מים.
ראיתם סימנים של היתוש? אל תהססו, צרו קשר עם המוקד של העירייה ואפילו הרהיבו עוז ותודיעו למשרד הבריאות.
יתוש הנמר התגלה בקיץ 2010 במושב גינתון ליד לוד, באזור חדרה ואפילו בשוהם וחולון.


אם יש לכם ילדים בבית, אל תסתפקו במריחת/ ריסוס העור שלהם בחומרים מרחיקי יתושים, הסיכון גדול מידי והרי התועלת שתצמח לכם מהזמנת מדביר עולה עשרות מונים על העלות.
ליתר ביטחון הזמינו מדביר מנוסה שיוכל לנטר ולהדביר גורמים באזור אתרים בעלי סיכוי להתפרצות בהם ניתן לבצע מניעה בעזרת ריסוס נכון, בייחוד אתרי פסולת בהם יש צמיגי גלגלים שצוברים בתוכם נוזלים ולא מתייבשים בקלות.
בדיוק כך היתוש עובר ארצות, בזכות הביצים שמסתתות במים שבתוך צמיגים שמועברים מארץ לארץ באוניות.
 

למה כשמדובר ביתוש הנמר תמיד כדאי להזמין מדביר

 

מדביר יוכל לדאוג להרחקת היתושים באמצעות חומרי הדברה מיוחדים שמתאימים לסוג יתוש זה.
חומרי ההדברה משתנים משנה לשנה כיוון שהיתוש מגלה עמידות בכל דור חדש, בדקו שהמדביר שלכם מעודכן.
נקבת יתוש הנמר מטילה ביצים ליד פני המים (ולא על המים כמו רוב נקבות היתושים) והביצים הן בעלות כושר הישרדות גבוה במיוחד, יכולות להמתין בתנאי יובש חודשים עד שלחות פתאומית של טל בוקר תגרום לבקיעה.
ריסוס מוקדם יכול לגדוע את גלגולם של הזחלים באיבו ולהציל אתכם מנחילי יתושים בעתיד.

 

בקיצור האורח בלתי רצוי הזה הוא בהחלט אורח צפוי ואפשר להתגונן מפניו  מראש.
 

אתם נעקצים בתוך הסלון שלכם? קמים עם עקיצות? ראיתם יתושים חגים סביבי האהיל ואתם לא יודעים אם מדובר בסתם יתוש, או באחד שנושא קדחת מסוכנת?
אל תמתינו, חבל: צרו עימנו קשר עכשיו, בכל שעה, ואנחנו נגיד לכם אם יש סיכוי שאכן זה יתוש הטיגריס האימתני  או שמדובר ביתושים פשוטים שסתם אל-תוש יכול להבריח.
ושיהיה לכם קיץ קליל ונעים!