כיצד ניתן להיפטר מהמטרד שנקרא עש?

אתם מנקים את המזווה והוא חוזר, מכבסים ומגהצים את הבגדים וגם הוא חוזר. עש המזון (ידוע גם כעש הקמח ובעוד שמות) ועש הבגדים, עושים לנו הרבה צרות. הם עקשנים, מציקים ומפריעים. למרות הכל, ניתן להיפטר מהם, אחת ולתמיד.


מה זה עש?

עש הוא משפחה מסדרת הפרפראים ובעצם קרובי משפחה קרובים מאד של הפרפרים כשלמעשה קשה מאד להבחין ביניהם. מרבית העשים קטנים מאד ואורכם עד 10 מילימטרים בצבעים של חום שחור ולבן.


אמנם עשים מוגדרים מזיקים אך יש לא מעט עשים שגם תורמים לאדם, לתעשייה ולחקלאות. עש המשי ידוע לרובנו בתור 'פרפר משי', אך למעשה הוא עש. בנוסף על פי הרפואה הסינית העש משמש גם כתרופה לבעיות גזים וליחה.


בעוד עשים מזנים מסוימים גורמים נזק אדיר לחקלאות, עשים נוספים בשירות האדם מסייעים להאבקת פרחים.


עש המזון ועש הבגדים

לאדם מן היישוב מוכרים שני סוגי עשים ושניהם מזיקים. עש המזון או עש הקמח ימצא במזווה, בקופסאות או שקיות המכילות מזון ובעיקר דגנים, קטניות, קמח ומוצריו. העש הקטן מכרסם את דרכו גם מבעד לשקיות ולכן נמצא אותו לעיתים ממש בתוך האוכל הסגור בשקיות ניילון או בד.


עש הבגדים נמצא כמובן בארון הבגדים. הוא ניזון מבד, עור, צמר, משי ועוד. העש מסתתר בין הבגדים, ואנחנו נבחין בחורים קטנים, לרוב עגולים על החולצה או המכנס.
 

אז איך נפטרים מהם?

בשונה מפעולת לכידה אל מול העש יש לבצע פעולת הדברה. קיימים בשוק מספר חומרי הדברה המיועדים למלחמה בעש, ברוב המקרים מדובר בתרסיס להתזה.
ככלל, לא מומלץ להתעסק עם חומרי הדברה, בוודאי לא בקרבת מזון או בגדים, ללא ידע מקצועי והבנה שלמנגנון הפעולה הכימי שלהם, על מנת למנוע נזקים בריאותיים לכם ולסובבים אתכם.


עם זאת, ישנן לא מעט פעולות התנהגותיות בהן אפשר לנקוט, על מנת למנוע את התפשטות המזיקים הללו. על מנת להפטר מעש המזון יש לפעול ביסודיות ונחישות. את המזון הנגוע יש להשליך לאשפה וכן את האריזות המחוררות. לאחר שניקינו את המקום יש להדבירו כנגד המזיק ולאחר מספר ימים ניתן יהיה לחזור ולאחסן במקום. על מנת שהעש לא יחזור שיקלו להשתמש בצנצנות זכוכית לאחסון שאותן לא יכול העש  לכרסם.


שימו לב- לעיתים העש מתחבא כבר בעמדות המזון בשוק או בסופרמרקט, בעיקר במוצרים לא ארוזים בתפזורת.


ואיך נפטרים מעש הבגדים? גם במקרה זה כדאי לנקוט במהלך כולל על מנת שנדביר את העש ולא יחזור. כבסו מיד את הבגדים הנגועים ולמען הזהירות את כל הבגדים בארון. נקו היטב את הארון והשאירו אותו פתוח. העש אוהב חושך וטמפרטורה נוחה ואתם לא רוצים שיהיה לו נח מדי. לאחר מכן ניתן לבצע הדברה מקומית בארון. הקפידו לא להכניס לארון בגדים מיוזעים או מלוכלכים בכלל כאלה שלא עברו כביסה.


אם פעם תהליך ההדברה היה מסוכן לאדם וגם פוגע בסביבה, כיום ישנם חומרים ותכשירי הדברה ירוקים ואקולוגיים שאינם מזיקים לאדם ולסביבה וגם מאפשרים חזרה לשגרת הבית בתוך מספר שעות.


בנוסף ניתן להשתמש בתבלינים וצמחים שונים הדוחים את העש. הניחו שקיות קטנות המכילות לבנדר, עלי נענע, ציפורן או רוזמרין.