כיצד ניתן להרחיק יונים לצמיתות?

אף שיש מי שקשה להם להידרש אל יונים כאל מטרד- חשוב לדעת שיונים עלולות להוות לא רק מטרד אלא מפגע תברואתי ואיום בריאותי חמור. נזקיהן של יונים, שהן סמל השלום, ואשר לכאורה קשה לכלול אותן בקטגוריה של מזיקים כמו עכברים או חולדות, עלולים להיות נזקים קשים ביותר ולכן נדרשת הרחקתן מכל מקום שיש בו בני אדם.

הרחקת יונים לצמיתות - יהודה הדברות


הצורך להרחיק יונים לצמיתות נובע מהיותן נשאיות של מחלות שונות. מי שנמצאים בקבוצת הסיכון ללקות במחלות שמקורן ביונים הם בעיקר ילדים וקשישים. מחלות שעלולות להיגרם על ידי יונים פוגעות במערכות הגוף החיוניות (נשימה, עצבים, עיכול ועוד).

 

לשלשת היונים מהווה לא רק מפגע תברואתי והיגייני חמור אלא כר להיווצרותם ולריבויים של  חיידקים נושאי מחלות. הלשלשת פוגעת גם  בשלדי בניינים, במרזבים ובמוצרים העשויים מתכת מגולוונת. די בכל אלה לא רק כדי להצדיק שימוש במרחיק יונים מקצועי אלא אף לחייב את הרחקתן. יונים עלולות גם לגרום נזקים חמורים ושטחים חקלאיים.

 

יותר מאשר שיטות הדברה של מזיקים שונים - מתאפיינות שיטות הרחקה (לא בכדי לא משתמשים במושג הדברת יונים להסרת המפגע) של יונים באמצעים בטוחים, בטיחותיים וידידותיים לסביבה.

 

יונים מוצאות מקום לקינון במסתורי כביסה, באדני חלונות, על גגות, על חלונות, בחדרי מעליות ובמקומות שונים נוספים. על מנת להרחיקן רצוי ומומלץ לשכור את שירותיו של מדביר המאומן ומיומן בהרחקת יונים ללא פגיעה פיזית בהן.

 

אמצעים רווחים להרחקת יונים לצמיתות:

 

1. דוקרנים. הדוקרנים אינם גורמים סבל ליונים אבל הם כופים עליהם להסתלק מהמקום שבו הם מוצבים.

 

2. רשתות. מדובר ברשתות חזקות ועמידות בפני פגעי מזג האוויר ובעיקר- נגד יונים. הרשתות האיכותיות (העשויות מסגרת נירוסטה או פלדה) מונעות כל אפשרות של יונים להתיישב במקומות שהן סוככות עליהם.

 

3. קפיצים. מתאימים במיוחד למעקות ולרעפים.

 

4. דחלילים.

 

5. שימוש בחפצים מנצנצים כגון דיסקים או מראות.

 

סביר להניח כי במקומות שונים יידרש שילוב של אמצעי הרחקה שונים, היות שלא די באחד מהם על מנת לגרום הרחקת יונים לצמיתות. ניתן, כמובן, לנקוט באמצעים שונים ולהיווכח, על דרך הניסוי והטעייה, איזה אמצעי הוא היעיל ביותר.

 

מאחר שלא מדובר בהדברה פיזית של יונים אלא בנקיטת אמצעים שונים להרחקתן קשה לערוב ולהתחייב לכך שסילוקן יהיה לצמיתות ולא מן הנמנע שגם  לאחר שסגרתם מקומות מסוימים שבהם קיננו יונים הן עלולות להופיע במקום אחר.

 

כך או כך, על מנת להגביר את הסיכוי להרחקה יעילה לטווח ארוך של יונים מומלץ ולמעשה הכרחי להסתייע בשירותיו של מרחיק יונים מקצועי, האמון על שיטות ואמצעים שונים ומגוונים להרחקתם והוא מאומן ומיומן בסילוקן  ממבנים ציבוריים ומבתים פרטיים.

 

בשורה התחתונה: על אף הרתיעה הטבעית והמובנת- גם אם לא בהכרח מוצדקת- מנקיטת אמצעי הרחקה שונים נגד יונים חשוב להבין,  כי הנזק הפוטנציאלי הגלום ביונים שחודרות למתחם הבית ומאוות בו מקומות שונים לקן עלול להיות קשה וחמור, לכן חשוב להקדים תרופה למכה ולהרחיקן מבעוד מועד.