נהלים וכללי זהירות בשימוש בחומרי הדברה

בימים האחרונים עולה הצורך בהבנת תחום ההדברה הביתית והפעולות המחוייבות לשמירה על כללי הזהירות והבטיחות בהדברות השונות. הדברת ג'וקים, נמלים, הדברת פשפשים ופרעושים המבוצעות גם באופן עצמי, דורשות שמירה והקפדה על כללי הבטיחות. 


מחקירת המקרה מסתבר כי חומר ההדברה שנעשה בו שימוש היה אסור לשימוש ביתי. חומר זה מכונה פוספין, ואין לעשות בו שימוש בבתים ודירות מגורים כלל, אלא שהוא מיועד להדברת מכרסמים לשימוש בחקלאות בלבד (!). כאשר בא החומר במגע עם לחות הוא משתחרר, נעשה קטלני לבני אדם, ואין תרופה שיכולה להציל אדם שנפגע ממנו. זהו לא החומר היחיד שאסור לשימוש בהדברה ביתית, וכאשר אתם מזמינים מדביר עליכם להיות בטוחים כי החומרים שהוא עושה בהם שימוש מותרים לשימוש ביתי, שהם במינון הנכון ושאתם פועלים לפי כל כללי הבטיחות והזהירות על מנת למנוע אסון.


לפני שאתם מזמינים הדברה לביתכם עליכם להכיר כמה כללים בסיסיים שבלעדיהם אין להזמין מדביר או חברת הדברה. הדברים הבאים מיועדים לשמור על חייכם, חיי משפחתכם וחיי האנשים החיים בסמוך אליכם. הדברה עושה שימוש בחומרים רעילים שמאד מסוכנים לאדם. טעות של מדביר, כמו במקרה הטראגי הנ"ל, עלולה לגרום למוות. הקפדה על נהלים ושימוש נכון בחומרי הדברה מחוייבים על מנת לשמור על החיים.


מה אומר החוק?


על פי תקנות רישוי עסקים – הדברת מזיקים – משנת 1975 חובה על כל המעוניין לעסוק בהדברה להיות בעל רישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה. על מנת לקבל רישיון חייב המועמד להיות בעל 12 שנות לימוד לפחות וללא עבר פלילי ולעבור קורס מדבירים. בתום קורס בן שמונה חודשים ועם העמידה בבחינות מקבל התלמיד רישיון היתר להדברת חרקים ולאחר מכן הוא יכול לקבל היתר להדברת מכרסמים. הבחינות לקבלת הרישיון הן ממשלתיות ובפיקוח משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. בקורס נלמדים כל הנושאים הרלוונטים לתחום ההדברה כולל: חוקים ותקנות, אמצעי ניטור ובקרה, בטיחות בעבודת המדביר, מחלות ועזרה ראשונה לנפגעי רעל, תרגול מעשי, הכרות עם חומרי ההדברה, הכרת ציוד מגן וכיוצא באלה.


לכל מדביר מוסמך יש רישיון עם מספר המופיע באתר המשרד להגנת הסביבה, וכאשר אתם מזמינים מדביר עליכם לברר האם האדם בעל רישיון ובאיזה חומרים מתיר לו הרשיון להשתמש. את אלה תוכלו לבדוק באתר המשרד על פי מספר הרישיון שלו.


כללי זהירות והוראות בטיחות להדברה בבית


כלל ראשון – המדביר - יש להזמין מדביר מוסמך ובעל ניסיון בלבד, עם רשיון להדברת המזיקים שאתם מעוניינים להדביר, ויש לבדוק את מספר הרשיון שלו באתר המשרד להגנת הסביבה.


כלל שני – חומרי הדברה – יש לבדוק מאיזה בקבוק מוציא המדביר את חומרי ההדברה. על פי החוק כל חומרי ההדברה מחוייבים בתווית שעליה כתוב את זמני היציאה מהבית, סוג המזיקים וסוג החומר הפעיל. נכון להיום אין חומרי הדברה בישראל שאינם מצריכים יציאה מהבית (!). ההדברות היחידות שאינן מצריכות יציאה מהבית הן הדברות פיתיון נגד נמלים או ג'ל נגד ג'וקים או פיתיונות נגד מכרסמים.


כלל שלישי – זמני יציאה – זמני היציאה מהבית מצויינים על מיכל החומר שנעשה בו שימוש. כדי להיות בטוחים מומלץ לצאת ל 12 שעות מהבית מרגע הריסוס והדבר חשוב במיוחד כשיש ילדים, נשים בהריון וחיות מחמד בבית. לאחר הריסוס אין לאפשר לילדים לזחול על הרצפה עד לשטיפת הבית (יומיים לאחר הריסוס).


כלל רביעי – נקיון לאחר הדברה – את הבית אין לשטוף במשך 48 שעות לאחר ההדברה, אך משטחים שנעשה בהם שימוש עם מזון או הגיינה יש לנקות באופן מיידי עם הכניסה חזרה לבית בעזרת מים וסבון כלים.


כלל חמישי – הדברת מכרסמים – חומר ההדברה נגד מכרסמים פועל רק חמישה ימים לאחר שהמכרסם אכל אותו, וזאת כדי למנוע מהמכרסם להבין שיש קשר בין החומר והמוות. חומר זה המכונה אנטיקוגלאנט מאד רעיל גם לבני אדם, ולכן יש להקפיד שהמדביר לא יפזר רעל זה במקומות שהילדים שוהים בהם או חיות המחמד שלכם (!).


כלל שישי – אזהרות – לפי החוק על המדביר להשאיר אצל הלקוח מדבקה ובה מצויין סוג הרעל הפעיל שבו עשה שימוש, מספר טלפון, שם ומספר רישיון ההדברה שלו וכן את מספר הטלפון של מרכז הרעלות הארצי, וכל זאת על מנת לפנות לגורמים המוסמכים במידה ויש חשש להרעלה אצל מי מבני הבית.


כלל שביעי – שאלו כל דבר שאתם לא מבינים – אם משהו בעבודת המדביר לא נראה לכם שאלו ואל תקבלו תשובות כמו "יהיה בסדר" או "סמכי עלי" וכדומה.


זכרו – הדברה היא עניין לאנשי מקצוע מוסמכים ובעלי רשיון בלבד (!) ומדובר בחיים שלכם ושל בני משפחותיכם – אך תקלו ראש ביישום כללים אלה ואל תעגלו פינות. הדבר בידכם!!