קרדית אבק הבית

איך יכול להיות שקרדית אבק הבית הקטנה, עושה לנו כאלה צרות גדולות

 

קרדית אבק הבית באנגלית Dermatophagoides pteronyssinus או House Dust Mite (מילולית: חרק טפילי זעיר החי באבק של סוסים? אם תרצו לחפש  חומר נוסף בגוגל חפשו את הקיצור HDM) היא בעל חיים פיצי למדי, אבל הצרות שהיא גורמת לנו,בני האדם הם גדולות למדי. כמו רוב החרקים גם היא משתייכת למערכת פרוקי רגליים (מחלקת העכבישניים, אקריות)
ואין אף אחד שאוהב בלגן יותר ממנה. היא ניזונה כמעט מכל סוג של פסולת ביתית, אפילו מקשקשי העור (תאים מתים) שלכם שנופלים תדיר ברחבי הבית. 

 

הבעיה איתה היא (לא נעים להגיד) שיש לה הפרשות, והפרשות אלו גורמות לתגובות אלרגיות לא כיפיות בעליל עבורנו.
 

קרדית קטנה? בעיה גדולה!

 

שלא כמו חולדה או אפילו עכבר גודלה לא עולה על 420 מיקרון (שזה כאילו סופר קטן) אך למרות זאת יש לה 8 רגליים (מפתיע לגלות שלזחל שלה יש 6 רגליים או רגליים בכלל) אבל מה שמניע אותה ממקום למקום היא דווקא הרוח.

 

באפס משקל, כמעט, היא מתעופפת לה עם כל משב קטן (שעבורה יכול להיות תנופת האויר מהפיכת דף בעיתון).

כמו כל חרק קטן גם היא לא מאריכה ימים: חודש ימים גג לזכר, אחריהם הוא מת משיבה טובה. כרגיל, הנקבה יכולה להגיע גם לגיל של עשרה שבועות (נשים חיות יותר. זו עוד הוכחה).

העניין הוא שבמהלך עשרת השבועות האלו היא תהיה עסוקה מאוד בהטלה של עד אלפיים ביצים. עכשיו תחשבו שאחת כזאת החליטה להתנחל לכם בתוך המזרון. דמיינו 2000 כאלה
שמטיילות עליכם בלילה ועושים לכם פילינג לא הגייני.

אם אתם קמים עם אף סתום ועיניים מנופחות כדאי לכם להזמין מדביר.
 

הקרדית האיומה!

 

למה לקרוא למדביר בגלל מזיק כזה פשוט? לקרוא למדבר להדברת פשפשים או הדברת פרעושים עוד אנחנו יכולים להבין, אבל לקרוא להדברה יצור שאנחנו אפילו לא רואים אותו?ובכן, להדביר את קרדיט האבק זו לא משימה כל כך פשוטה, בשביל להרוג אותה צריך לגרום לה לשהות שעה לפחות בטמפרטורה של 60 מעלות צלזיוס (תל אביב באוגוסט) או להקפיא אותה לגמרי (ירושלים בינואר).

 

קהן אוהבת לטייל לנו על הבגדים, הספרים, הריהוט ושאר המקומות שיכולים לצבור אבך ולכלוך (לונה פארק בשבילה). הגללים שלה, נשאבים דרך האויר שאנו נושמים דרך האף, משם לחלל הפה והלאה לריאות.

זה לא היה נורא כל כך אם זה היה מגעיל בלבד, אבל הצואה שלהן היא מגה-אלרגנית ויכולה לגרום לכם לחשוב בטעות שאתם חולים לגמרי ותרוצו לזלול אנטיביוטיקה לחינם.

דר` קובי שדה, הרופא של טבע לייף און ליין, פרסם מאמר שטוען שעד ההדברה יש פעולות מניעה הכרחיות, וכך אור שמש ישיר הוא קטלני בגלל הקרינה האולטרה סגולה ולכן כדאי לאוורר בשמש בגדים לפני שלובשים אותם (ממש לתלות אותם על חבל כביסה של חלון שפונה לשמש, אפילו אם הם יבשים) או לחלופין, ללבוש בגדים מתוך מיבש הכביסה בלבד.

לאלו מכם שכבר יודעים שהם אלרגיים במיוחד אליה, פרט להדברה שוטפת בתקופות קבועות, ניתן לעטוף את המזרן והכרית בציפות מסיבים סינטטיים (לוותר זמנית על קניית ריהוט מרופד חדש, כגון ספה, עד לתום ההדברה, כך שלא יהיה לה מקום חדש להתחפר בו).

מכיוון שלא תוכלו לחשוף את המזרון שלכם, לדוגמה, לחום של 60 מעלות (או להקפיא אותו) ובטח שלא לרסס אותו בחומרי הדברה (אתם לא רוצים להירדם על K700) אבל תוכלו לנסות לצמצם את קצב ההתפחות של הקרדית ע"י הורדת אחוזי הלחות בבית (שימוש במסנני אויר).
 

התקפי אסטמה, קשר ישיר

 

הבעיה מחמירה מאוד כאשר יש בבית ילדים קטנים ואולי תינוקות. מכיוון שקשה לזהות התקפי הקצרת (אסטמה) אצל פעוטות שממילא סובלים מהפרעות נשימה בעקבות הפרשת נזלת, הרי שאם קרדית האבק תתנחל בלול של התינוק אפילו לא תדעו כמה סובל התינוק שלכם ותשייכו את הבכי שלו לגילו הצעיר.

 

פתרון מעניין הוא חיסון חדש נגדה שכבר דווח עליו בחדשות באמצע 2006 החיסון, שהגיע משוויץ, מתמקד בהפחתת הרגישות הקיימת בנו להפרשותיה (ובכך לצמצם, בלבד, את התסמינים הנלווים לאלרגיה).

נכון שדיכוי התגובה של הגוף לגירוי בדרכי הנשימה לא נשמע כמו פתרון ענק, אבל אם גם אתם סובלים מהתעטשויות תכופות (בקיץ), ומעיניים דומעות ללא סיבה ("שורפות לי העיניים ואני בכלל ישנתי כל היום!" , על המזרון עם הפרשת קרדיות האבק!) אולי כדאי לברר איפה תוכלו לקבל את החיסון.
 

הדברת הבית

 

ההגנה הטובה ביותר כנגדה היא, כמובן: התקפה. מדביר טוב יוכל לבצע הדברה נכונה, כזו שלא תהווה שום סכנה עבורכם אבל תהיה הרת אסון עבורה.

 

יש מספר שיטות ודרכים אבל בגדול הדברת הבית תבוצע בשיטת איוד: יצירת ערפל אדים סמיך כמו עשן שנכנס לכל מקום וחונק אותן באשר הן.

בעקבות הגברת המודעות לחשיבות הגנה על הסביבה ומניעה של קטילה של כמה זנים בטעות (הרעלה של מינים שלא היו המטרה בכלל, כמו החתול שלכם, לדוגמה) התפתחה הטכנולוגיה בתחום ההדברה וכעת ניתן למצוא מדבירים שעושים שימוש 'בחומרים ירוקים', כלומר חומרים ממיצוי צמחים שדוחים את החרקים (כמו צמח הצינטרולה שניחוחו מבריח יתושים). הדברה זו נקראת הדברה אורגנית וניתן להשתמש בה גם לעניין הדברתה.

אצלנו, ביהודה הדברות, יודעים להשתמש בשיטות קטלניות (חד וחלק) עבור החרקים, שיטות שאינם אלימות כלל בעבורכם ולא מסכנות את בריאותכם בכלל.

אנו נשמח להגיע אליכם הבית, לאמוד את הנזק (אולי זה בכלל אלרגיה לחתול ואין בכלל קרדית?) ולתת לכם הצעת מחיר הוגנת עם הבטחה להדברה מוצלחת באחריות (ויעוץ איך להימנע מקרדיות בעתיד :)

צרו עימנו קשר ונשמח לענות לכם!