תופעת פשפש המיטה

פשפש המיטה הוא טפיל חיצוני של בעלי חיים ביניהם גם של האדם, מדובר בדבר קטן אשר אורכו כ-5 עד 6 מ"מ והוא משתייך למשפחת הפשפשים. מדובר בטפיל חיצוני לבעלי חיים כמו: תרנגולות, עטלפים, עכברים וחולדות ובני האדם, כשמחזור חייו סובב סביב שלושה שלבי התפתחות:ביצה, חמש דרגות של נימפה ובוגר של זכר ונקבה.


הפשפש בעל צבע חום-אדמדם, גוף שטוח בצורת ביצה עם גפי פה בצורת חדק המקופל מתחת לראש בזמן מנוחה, לאחר מנוחה ואכילה הוא מתארך ב-2 מ"מ. חשוב לציין כי פה החדק משמש למציצת דם. על פי שלבי הגדילה וההיווצרות שלו עולה הנושא של מחזור חייו, כאן ניתן לגלות כי לאחר ההזדווגות מגיע שלב ההטלה. הנקבה במהלך חייה מטילה כ-300 ביצים אשר בוקעות ומביאות לשלבים היווצרותו.


חשוב לדעת כי יש לתופעה דפוס התנהגות, הפשפשים שוהים בקבוצות ומסתובבים במקומות מסתור על מצע מחוספס, כאשר בשעות האור הם מסתתרים קרוב למקום לינת בני האדם, כאשר הם נמצאים במרחק של כ-2 מטר ממקום השינה, לפעמים עד כ-6 מטר ויותר. חשוב לציין כי הם ניזונים בעיקר בשעות הלילה המאוחרות, כאשר במקרים קיצוניים של חוסר מזון הם מסוגלים לשרוד ללא תזונה במשך שבועות ואף סוגים שונים שורדים חודשים של רעב.


מכפי שניתן להבין, פשפשים אלו הם מפגע ומטרד שההשלכות של עקיצותיהם הם גירוי מקומי חזק, יש האומרים כי הם אינם מעבירים מחלות אך עם זאת, הם מעבירים באמצעות דם וצואה לכלוך וכתמים על מזרונים, מיטות ומצעים – על כן רוב הסיכויים שזה לא ממש תורם לבריאותנו, במילים העדינות. בנוסף, הם גורמים לנזק רב, אי נוחות רבה ועוד.. וכרגע לא נמצא חומר אשר דוחה אותם מגופנו, חומר אשר אינו רעיל ומסוכן.


חשוב מאוד לדעת כי פשפשים אלו מועברים על ידי העברת חפצים נגועים שהם רהיטים, מיטות, ספרים ושטיחים. יש להבין כי במקומות עם נגיעות גבוהה הוא יימצא בכל רחבי הבית ובעיקר במקומות חשוכים או איפה שיש סדקים, חריצים וחורים למיניהם. חשוב לדעת כי הדבר יכול להופיע לא רק בבתים, אלא גם במבנים ציבוריים, מסעדות ובתי קולנוע, מלונות ועוד.

פשפש המיטה בעל כושר התרבות גבוה, והוא חמקמק וזהיר, אשר הפתרון לו הוא הזמנת מדביר מקצועי אשר באמצעות זיהוי נכון יוכל לפתור את הבעיה ביעילות ולזמן ארוך טווח. המדביר יפעל באמצעיים כימיים שנחשבים לאופציה המתאימה יותר לטיפול, זאת ועוד אמצעים כמו שימוש בהדברה בעזרת קור או שיטת הקיטור היבש, הם פתרונות מעולים להרבה זמן, מה שמתאפשר בעזרת השירותים הללו.